Ž  A  B  I  N  Y    U  N  D  E  R  G  R  O  U  N  D DDT  records
HISTORIE ŽABINSKÉHO PODZEMÍ K.O. records FOTO ARCHIV SEPTIQ

Festival SEPTIQ

Když na konci devadesátých let koupil Karel Ronovský statek na okraji Pomezí u Poličky, napadlo snad všechny, že by se v tomto rozlehlém prostoru dal udělat hudební festival.
Koncepce byla od začátku jasná. Spousta z nás hraje v kapele nebo zná někoho kdo kapelu má, někteří dělají divadlo, další malují nebo fotí.
Takže si udělejme festival sami pro sebe. Ukážeme si co děláme a pozveme další kamarády ať se také předvedou
Později, když jsme Karlovi pomáhali při kopání septiku, vznikl i název.
Takže na podzim roku 2001 se podařilo spustit první ročník festivalu Septiq kterého se nakonec uskutečnilo pět ročníků.


SEPTIQ 2001 (6.10. 2001)

Po několika týdnech příprav a plánování se povedlo 6. října 2001 spustit první ročník festivalu soběhraní Septiq. Téměř každý kdo se zůčastnil se aktivně zapojil. Pinďa dělal technickou podporu a dje, Medas vařil guláš, Tomik obsluhoval na baru, někdo vybíral vstupné, jiný zase organizoval spaní, daší chystal pódium atd.
Chodby statku se proměnily v malou galerii kde Eric vystavoval fotky, Roňák a Jana obrazy.
V místnosti nad kuchyní se promítal vtipný Ericův dokument z jedenáctého ročníku Závodu Míru a potom, do pozdních nočních hodin filmy na přání.
Ole secvičil se svým divadelním spolkem scénku Pepka , kde hlavní roli nezapomenutelně ztvárnil Mach.
Na pódiu ve stodole zahrál Ole s doprovodným bandem sestaveným speciálně pro tuto příležitost, po něm hráli metalový Deadly Erection, legendární Kulový Beamont, psychedelické Duo Grande v čele s Karlem Heřmanem, Cannery Row bez bicích v unplugged verzi a jen pro tento večer znovu obnovení Bestial Penguin s vypůjčeným bubeníkem z Deadly Erection. Dokonce měla vystoupit v původní sestavě i Hrobníkova Lopata, ovšem vzheldem k účinkům alkoholu na účinkující k jejímu vystupení už nedošlo.
Na závěr vystoupily Broskvičky s tanečním představením ve stylu Limonádového Joea.
Na afetrparty se střídali dj Pinďa a dj Matsuwa .
O výbornou atmosféru se zasloužilo skvělé publikum které dorazilo v hojném počtu.
Samozřejmě největší dík patří hlavnímu pořadateli Karlovy Ronovskému.

foto video dvd cd
SEPTIQ 2002 (7.9.2002)

Rok po prvním velmi vydařeném Septiqu se opět podařilo dát dohromady partu nadšenců na uspořádání dalšího ročníku.
I tentokrát byla návštěvnost velká a počasí přálo. Promítl se video sestřih z prvního ročníku.
Ze Žďáru nad Sázavou dorazila početná skupina včetně kapel Náměstí Míru a The Mumies, které na pódiu rozpoutaly opravdové peklo a do brzkých ranních hodin hrály u baru na kytary.
Opět vystoupil vtipný Ole Band posilněný o tři zpěvačky, metalové duo Deadly Erection a Kulový Beamont, se skvělým šou frontmena Ondry Doležala, kteří doprovodili i Sergeje Kotova z Petrohradu. Ethno taneční představení předvedly El Raks Sael. Kolem půlnoci v zadní místnosti představil Eric svůj nový techno projekt Fractal Startrip spolu s hosty Petrem Zavadilem na kytaru a Bubnem na basu.
Opět je třeba poděkovat hlavnímu pořadateli Karlovy Ronovskému, i když podle jeho slov to bylo naposled.
 foto video dvd cd
SkEPTIQ 2003 (1.11.2003)

V roce 2003 už neměl Karel nějak chuť s festivalem pokračovat. Naštěstí se podařilo přemluvit Bri která vlastnila bývalou školu v Makově u Kunštátu, jenž byla k tomuto účelu také vhodná. Ale díky organizačním změnám došlo k posunu pořádání festivalu až na začátek listopadu a festival se tentokrát přejmenoval trefně na Skeptiq.
Také sem dorazila početná skupina kulturně strádajícího publika.
V celém prostoru probíhala výstava fotografií Pokyši, Erica, Pindi, Roňáka a dalších.
Na úvod sehráli Mach a Ole v Ericově režii těžko pochopitelnou scénku „Pokus“ a po nich předvedli Moták s Drakem z Uherského Hradiště skeč s názvem „To je salát“.
Opět se promítl video sestřih z předchozího ročníku.
I tentokrát vystoupil Oleho Band i se zpěvačkami. Poté zatnčila děvčata s El Raks Sael. Bestial Penguin předvedli něco z nového alba Re-Control a na závěr všechny roztančil skvělý revival Pixies v podání No Future Sound of Boston. Celým festivalem provázel Roňák, o bar se jako vždy výborně postaral Tomik a samozřejmě všichni pomohli s čím bylo potřeba.
Velký dík patří Bri která, ač netušila do čeho jde, to nakonec přežila.
  video dvd  
SEPTIQ 2004 (25.9.2004)

V roce 2014 byly Karel s Katkou svolni pořádat další ročník u nich na statku a tak se festival vrátil zpátky do Pomezí a ke svému původnímu názvu.
Tentokrát už nedorazilo tolik návštěvníků jako na předchozích ročnících, takže festival proběhl v komornější atmosféře. Poprvé bylo hlavní pódium venku na dvoře a o „kosmický“ bar se tentokrát staral Daník a Ivoš. Celý večer výtečně konoferovala Petra Puldová-Vlachová coby Saskia Burešová.
Jako vždy proběhlo promítání videa z předchozího ročníku.
Na pódiu se vystřídlali Ole Band, tentokrát jen ve třech bez zpěvaček, a místo Bubna, který nedorazil, hrál basu Tomáš Maňas, po Bestial Penguin pak VFD, kteří zahráli oblíbené skladby od Nomeansno, Murder inc a píseň The Pink Room z filmu Twin Peaks a na závěr sklidil velký úspěch projekt Žabba, což byl punkový revival Abby.
Mezi jednotlivými kapelami vyplnil prostor Vrba se svými vtipnými scénkamy Brouk v nesnázích, Pavel Ploc, Vltava apod.
Na závěr v promítárně proběhla hause party v režiji Ericova projektu Fractal Startrip.
Dík patří Karlovy a Katce, že měli chuťa odvahu znovu pozvat festival k sobě domů.
Tento ročník byl ale na dlouhou dobu poslední.
 foto video dvd cd
SEPTIQ 2009 (3.10.2009)

V roce 2008 přišel Karel překvapivě s návrhem oživit tradici festivalu, ale až v roce 2009 se podařilo uspořádat pátý ročník festivalu Septiq.
Konferování se ujala Milada jako madam Babete. O bar se starali společnými silami Daník s Tomikem.
I tentokrát se promítlo video z předchozího Septiqu .
Ole Band, který nikdy nevynechal žádný z ročníků tentokrát nehrál (asi měl Ole vlastní plán) takže na úvod zahrál Ronyho Signal 4 se svým radio noisem. Po nich skvělí Cyber Nashville, pak Bestial Penguin, tentokrát jen jako one man show. Poté děvčata z El Raks Sael předvedly své kabaretní číslo a všechny velmi pobavil iluzionista a eskamotér Mr. Hokus Fan Fatal von Error v podání Ronyho a jeho asistentky Anny.Na závěr jsme se vrátili o několik let zpět do pořadu slovenské televize Triangel. Do role nesmrtelného Miro Žbirky, jenž tehdy pořad uváděl, se výborně vžil Kabelos. „Chalani z Blavy“ zahráli, i když dost punkově, notricky známe songy slovenské rockové scény osmdesátých let. Hity jako Po schodoch, Tanečnice z Lůčnice, Láska je tu s nami a Dnes, sklidily zasloužený úspěch a publikum dostaly opravdu do varu.
Obzvláště vtipné bylo vystoupení Mariky Gombitové a Karla Gotta s písní Neznámý pár v podání Žaby a Macha.
Ani tentokrát už nedorazilo tak velké množství obecenstva, ale ti kteří přišli jistě nelitovali a dobře se bavili. Znovu je potřeba poděkovat Katce a Karlovy že se mohl tento ročník uskutečnit. Bohužel tento Septiq byl už opravdu poslední. O dalším pokračování se již neuvažuje. Ale kdo ví.
 foto